Conductive plastic element rotary potentiometer TT Electronics PHS21SB10K 21 mm hollow shaft design for amplifiers
Contact Now
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 500mW
Number of Turns : 1
Resistance : 10kΩ
Description : 10kΩ ±20% 500mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PHS21SB10K
Model Number : PHS21SB10K
Contact Now
21 mm Rotary Potentiometer PHS21 Series
The PHS21 Series is a 21 mm rotary hollow shaft potentiometer featuring a conductive plastic element and a plastic housing with mounting wings. Designed for linear taper applications, it offers a robust solution with a 50,000 cycle life. Its versatile design makes it suitable for a wide range of applications including amplifiers, mixers, synthesizers, appliances, audio equipment, industrial controls, medical equipment, and throttle controls.
Product Attributes
  • Brand: TT Electronics
  • Origin: Mexicali, B.C. Mexico
  • Element Material: Conductive Plastic
  • Shaft Type: Hollow Shaft
  • Certifications: RoHS, REACH (refer to TT Electronics website)
Technical Specifications
FeatureSpecification
Resistance Range1 K to 1 M
Standard Resistance Tolerance20%
Electrical Angle300 10
Maximum Operating Voltage50 VAC / 20 VDC
Rated Power0.5W
Dielectric Strength1 minute at 250 VAC
Insulation Resistance100M min. at 200 VDC
Rotational Noise< 100mVp-p
Total Rotational Travel360
Rotational Torque20 - 150 gf.cm
Rotational Life50,000 cycles
Operating Temperature-20C to +105C
IP RatingIP 40
Soldering Condition (Wave)260C maximum for 1-3 seconds
Soldering Condition (Hand)300C maximum for 3 seconds
Ordering Information
Part FamilyResistanceMounting ConfigurationResistance TaperExample Part Number
PHS21See Resistance TableS = Square WingsB = Linear (1B)PHS21SB10K
Resistance (Ohms)Code
1,0001K
2,0002K
1,000,0001MEG
2504101957_TT-Electronics-PHS21SB10K_C17674998.pdf
Quality Conductive plastic element rotary potentiometer TT Electronics PHS21SB10K 21 mm hollow shaft design for amplifiers for sale
Conductive plastic element rotary potentiometer TT Electronics PHS21SB10K 21 mm hollow shaft design for amplifiers Images