| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 50mW
Number of Turns : 1
Resistance : 100kΩ
Description : 100kΩ ±20% 50mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : P170S-Q20AR100K
Model Number : P170S-Q20AR100K
The P170 panel potentiometer is a high-quality, long-lasting control designed for panel mounting. It features a 17mm size, a 100,000 cycle life, and a conductive plastic element. Available with a switch option, metal shaft, and bushing, this potentiometer is RoHS compliant and customizable for various applications.
| Model | Description | Electrical Travel (Nominal) | Mechanical Travel (Total) | Rotational Torque | Rotational Life (Potentiometer) | Switch Life | Operating Temperature Range |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P170N | Side adjust, Solder lugs | 240 | 260 10 | 0.5 to 1.25 oz-in | 100,000 cycles | N/A | -20C to +70C |
| P170S | Side adjust, Solder lugs with switch | 240 | 260 10 | 0.5 to 1.25 oz-in | 100,000 cycles | 15,000 cycles | -20C to +70C |
| P170N2 | Side adjust, PCB pins | 240 | 260 10 | 0.5 to 1.25 oz-in | 100,000 cycles | N/A | -20C to +70C |
| P170S2 | Side adjust, PCB pins with switch | 240 | 260 10 | 0.5 to 1.25 oz-in | 100,000 cycles | 15,000 cycles | -20C to +70C |
| P170NP1 | Top adjust, PCB pins | 240 | 260 10 | 0.5 to 1.25 oz-in | 100,000 cycles | N/A | -20C to +70C |
| P170SP1 | Top adjust, PCB pins with switch | 240 | 260 10 | 0.5 to 1.25 oz-in | 100,000 cycles | 15,000 cycles | -20C to +70C |
| P170NPD | Rear adjust, PCB pins | 240 | 260 10 | 0.5 to 1.25 oz-in | 100,000 cycles | N/A | -20C to +70C |
| P170SPD | Rear adjust, PCB pins with switch | 240 | 260 10 | 0.5 to 1.25 oz-in | 100,000 cycles | 15,000 cycles | -20C to +70C |
| Specification | Value |
|---|---|
| Element | Conductive plastic |
| Shaft/Bushing | Metal |
| Resistance Range (for "B" taper) | 100-1M Ohms |
| Resistance Range (for other tapers) | 5K-1M Ohms |
| Standard Resistance Tolerance | 20% |
| Residual Resistance | 10 ohms max. |
| Input Voltage (maximum) | 200 Vac max. |
| Power Rating ("B" taper) | 0.1W |
| Power Rating (other tapers) | 0.05W |
| Dielectric Strength | 500Vac, 1 minute |
| Insulation Resistance (minimum) | 50M ohms at 500Vdc |
| Sliding Noise | 100mV max. |
| Switch Contact Resistance | 50M ohms max. |
| Switch Power Rated | 1.0A at 12 Vdc |
| Static Stop Strength | 40 oz-in |
| Switch Rotational Angle | 30 10 |
|
|
Durable panel mount potentiometer TT Electronics P170S-Q20AR100K with 17mm size and 100000 cycle life Images |