Durable panel mount potentiometer TT Electronics P170S-Q20AR100K with 17mm size and 100000 cycle life
Contact Now
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 50mW
Number of Turns : 1
Resistance : 100kΩ
Description : 100kΩ ±20% 50mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : P170S-Q20AR100K
Model Number : P170S-Q20AR100K
Contact Now
Product Overview
The P170 panel potentiometer is a high-quality, long-lasting control designed for panel mounting. It features a 17mm size, a 100,000 cycle life, and a conductive plastic element. Available with a switch option, metal shaft, and bushing, this potentiometer is RoHS compliant and customizable for various applications.
Product Attributes
  • Brand: TT electronics
  • Product Line: BI Technologies
  • Model: P170
  • Origin: Mexicali, B.C. Mexico
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
P170NSide adjust, Solder lugs240260 100.5 to 1.25 oz-in100,000 cyclesN/A-20C to +70C
P170N2Side adjust, PCB pins240260 100.5 to 1.25 oz-in100,000 cyclesN/A-20C to +70C
P170NP1Top adjust, PCB pins240260 100.5 to 1.25 oz-in100,000 cyclesN/A-20C to +70C
P170NPDRear adjust, PCB pins240260 100.5 to 1.25 oz-in100,000 cyclesN/A-20C to +70C
Other Specifications
SpecificationValue
ElementConductive plastic
Shaft/BushingMetal
Resistance Range (for "B" taper)100-1M Ohms
Resistance Range (for other tapers)5K-1M Ohms
Standard Resistance Tolerance20%
Residual Resistance10 ohms max.
Input Voltage (maximum)200 Vac max.
Power Rating ("B" taper)0.1W
Power Rating (other tapers)0.05W
Dielectric Strength500Vac, 1 minute
Insulation Resistance (minimum)50M ohms at 500Vdc
Sliding Noise100mV max.
Switch Contact Resistance50M ohms max.
Switch Power Rated1.0A at 12 Vdc
Static Stop Strength40 oz-in
Switch Rotational Angle30 10
2411220432_TT-Electronics-P170S-Q20AR100K_C17699945.pdf
Quality Durable panel mount potentiometer TT Electronics P170S-Q20AR100K with 17mm size and 100000 cycle life for sale
Durable panel mount potentiometer TT Electronics P170S-Q20AR100K with 17mm size and 100000 cycle life Images