| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±10%
Power(Watts) : 250mW
Number of Turns : 1
Resistance : 10kΩ
Description : 10kΩ ±10% 250mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : P260S-S1BF3CA10K
Model Number : P260S-S1BF3CA10K
The P260/P261 Series panel potentiometers are 12.7mm (1/2) square rotary potentiometers featuring a metal shaft and bushing. They offer options for audio and linear resistance tapers, flatted and slotted shafts, and are suitable for applications such as electric guitars, amplifiers, mixers, drum machines, and synthesizers. Key features include a sealed/dust-proof design, a 1,000,000 cycle life, and optional rotary switches, detents, and wire leads. Multiple gangs are available, and they meet MIL-PRF-94 requirements.
| Specification | Value |
|---|---|
| Electrical Characteristics | |
| Resistance Range | 500-1M (for B taper), 2K-1M (for other tapers) |
| Standard Resistance Tolerance | 10% |
| Residual Resistance, Maximum | 2 |
| Resistance Taper | Audio (A, C, D), Linear (B) |
| Maximum Operating Voltage | 350 Vac |
| Rated Power | 0.5W (B taper), 0.25W (other tapers) |
| Dielectric Strength | 1,500 Vac, sea level |
| Nominal Electrical Travel | 265 |
| Insulation Resistance | 1,000 M |
| Gang Error (Dual Unit) | 3dB (-40dB to 0dB) |
| Mechanical Characteristics | |
| Mechanical Travel (Rotational angle) | 295 10 |
| Rotational Torque, Maximum | 108 gf.cm (36 gf.cm in each additional gang) |
| Rotational Stop Strength | 2,880 gf.cm |
| Detent Torque, Minimum | 144 gf.cm |
| Nut Tightening Strength | 8 kgf.cm minimum |
| Rotational Life | 1,000,000 cycles |
| Environmental Characteristics | |
| Operating Temperature | -55C to +125C |
| IP Rating | Sealed = IP66, Dust proof = IP50 |
| Soldering Condition (Wave) | 260C maximum for 1-3 seconds |
| Soldering Condition (Hand) | 300C maximum for 3 seconds |
| Switch Characteristics (if applicable) | |
| Switch Circuit | SPDT |
| Contact Resistance, Maximum | 150 m |
| Rated Power | 0.5 A at 30 Vdc |
| Switch Life | 50,000 cycles |
| Hardware Options | |
| Shaft Size A (3.2mm) | Includes Lockwasher and Mounting Nut |
| Shaft Size B (6.35mm) | Includes Flat Washer, Lockwasher, and Mounting Nut |
|
|
Durable rotary potentiometer TT Electronics P260S-S1BF3CA10K with metal shaft and sealed dust proof design Images |