17mm Potentiometer TT Electronics P170S2-EC20BR100K Conductive Plastic Element Metal Shaft Bushing
Contact Now
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 100mW
Number of Turns : 1
Resistance : 100kΩ
Description : 100kΩ ±20% 100mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : P170S2-EC20BR100K
Model Number : P170S2-EC20BR100K
Contact Now
Product Overview
The TT Electronics P170 is a 17mm panel potentiometer designed for high-quality, long-lasting panel controls. It features a conductive plastic element, metal shaft and bushing, and offers a switch option for added functionality. This versatile potentiometer is suitable for both commercial applications and high-performance position sensing.
Product Attributes
  • Brand: TT electronics | BI Technologies
  • Product Series: P170
  • Element: Conductive plastic
  • Shaft/Bushing Material: Metal
  • Certifications: RoHS compliant
  • Origin: Mexico
  • Life Cycle: 100,000 cycles (potentiometer)
Technical Specifications
P170NSide adjust, Solder lugs240100-1M (for B taper), 5K-1M (for other tapers)20%0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)0.5 to 1.25N/A
P170SSide adjust, Solder lugs with switch240100-1M (for B taper), 5K-1M (for other tapers)20%0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)0.5 to 1.2515,000
P170N2Side adjust, PCB pins240100-1M (for B taper), 5K-1M (for other tapers)20%0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)0.5 to 1.25N/A
P170S2Side adjust, PCB pins with switch240100-1M (for B taper), 5K-1M (for other tapers)20%0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)0.5 to 1.2515,000
P170NP1Top adjust, PCB pins240100-1M (for B taper), 5K-1M (for other tapers)20%0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)0.5 to 1.25N/A
P170SP1Top adjust, PCB pins with switch240100-1M (for B taper), 5K-1M (for other tapers)20%0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)0.5 to 1.2515,000
P170NPDRear adjust, PCB pins240100-1M (for B taper), 5K-1M (for other tapers)20%0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)0.5 to 1.25N/A
P170SPDRear adjust, PCB pins with switch240100-1M (for B taper), 5K-1M (for other tapers)20%0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)0.5 to 1.2515,000
Applications
  • Audio/video controls
  • Industrial and commercial joysticks
  • Power supply
  • Controls for medical equipment
  • Pedal position
Other Specifications
  • Total Mechanical Travel: 260 10
  • Static Stop Strength: 40 oz-in
  • Operating Temperature Range: -20C to +70C
  • Switch Contact Resistance: 50M ohms max.
  • Switch Power Rated: 1.0A at 12 Vdc
  • Residual Resistance: 10 ohms max.
  • Input Voltage (Max): 200 Vac max.
  • Dielectric Strength: 500Vac, 1 minute
  • Insulation Resistance (Min): 50M ohms at 500Vdc
  • Sliding Noise: 100mV max.
  • Switch Rotational Angle: 30 10
2411220432_TT-Electronics-P170S2-EC20BR100K_C17321354.pdf
Quality 17mm Potentiometer TT Electronics P170S2-EC20BR100K Conductive Plastic Element Metal Shaft Bushing for sale
17mm Potentiometer TT Electronics P170S2-EC20BR100K Conductive Plastic Element Metal Shaft Bushing Images