Durable 17mm Panel Potentiometer TT Electronics P170S-QC12AR100K with Conductive Plastic Element Metal Shaft
Contact Now
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 50mW
Number of Turns : 1
Resistance : 100kΩ
Description : 100kΩ ±20% 50mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : P170S-QC12AR100K
Model Number : P170S-QC12AR100K
Contact Now
Product Overview
The P170 is a 17mm panel potentiometer designed for high-quality, long-lasting panel controls. It features a conductive plastic element, a metal shaft and bushing, and offers a switch option for added functionality. This potentiometer is RoHS compliant and customizable, making it suitable for a wide range of commercial applications and high-performance position sensing.
Product Attributes
  • Brand: TT electronics | BI Technologies
  • Model: P170
  • Origin: Mexicali, B.C. Mexico
  • Material: Conductive plastic element, Metal shaft/bushing
  • Certifications: RoHS compliant
  • Life Cycle: 100,000 cycles (potentiometer)
Technical Specifications
Model StyleDescriptionResistance Range (Ohms)Standard Resistance ToleranceResidual Resistance (Ohms max.)Input Voltage (Vac max.)Power Rating (Watts)Dielectric Strength (Vac)Insulation Resistance (M Ohms at 500Vdc min.)Sliding Noise (mV max.)Actual Electrical Travel (Nominal)Switch Contact Resistance (M Ohms max.)Switch Power RatedTotal Mechanical Travel ()Static Stop Strength (oz-in)Rotational Torque (oz-in)Switch Rotational Angle ()Operating Temperature Range (C)Rotational Life (Switch Cycles)
P170NSide adjust, Solder lugs100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)20%102000.1W (B taper), 0.05W (other tapers)50050100240N/AN/A260 10400.5 to 1.25N/A-20C to +70CN/A
P170SSide adjust, Solder lugs with switch100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)20%102000.1W (B taper), 0.05W (other tapers)50050100240501.0A at 12 Vdc260 10400.5 to 1.2530 10-20C to +70C15,000
P170N2Side adjust, PCB pins100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)20%102000.1W (B taper), 0.05W (other tapers)50050100240N/AN/A260 10400.5 to 1.25N/A-20C to +70CN/A
P170S2Side adjust, PCB pins with switch100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)20%102000.1W (B taper), 0.05W (other tapers)50050100240501.0A at 12 Vdc260 10400.5 to 1.2530 10-20C to +70C15,000
P170NP1Top adjust, PCB pins100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)20%102000.1W (B taper), 0.05W (other tapers)50050100240N/AN/A260 10400.5 to 1.25N/A-20C to +70CN/A
P170SP1Top adjust, PCB pins with switch100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)20%102000.1W (B taper), 0.05W (other tapers)50050100240501.0A at 12 Vdc260 10400.5 to 1.2530 10-20C to +70C15,000
P170NPDRear adjust, PCB pins100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)20%102000.1W (B taper), 0.05W (other tapers)50050100240N/AN/A260 10400.5 to 1.25N/A-20C to +70CN/A
P170SPDRear adjust, PCB pins with switch100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)20%102000.1W (B taper), 0.05W (other tapers)50050100240501.0A at 12 Vdc260 10400.5 to 1.2530 10-20C to +70C15,000
2411220432_TT-Electronics-P170S-QC12AR100K_C17681502.pdf
Quality Durable 17mm Panel Potentiometer TT Electronics P170S-QC12AR100K with Conductive Plastic Element Metal Shaft for sale
Durable 17mm Panel Potentiometer TT Electronics P170S-QC12AR100K with Conductive Plastic Element Metal Shaft Images