Contact Now
  • 1
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 100mW
Number of Turns : 1
Resistance : 10kΩ
Description : 10kΩ ±20% 100mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : P170SP1-QC15BR10K
Model Number : P170SP1-QC15BR10K
Product Attributes
  • Brand: TT electronics
  • Product Series: P170
  • Element: Conductive plastic
  • Shaft/Bushing Material: Metal
  • Certifications: RoHS compliant
  • Origin: Mexico
Technical Specifications
ModelDescriptionElectrical Travel (Nominal)Rotational Life (Potentiometer)Switch OptionTermination
P170NSide adjust240100,000 cyclesNoSolder lugs
P170SSide adjust240100,000 cyclesYesSolder lugs
P170N2Side adjust240100,000 cyclesNoPCB pins
P170S2Side adjust240100,000 cyclesYesPCB pins
P170NP1Top adjust240100,000 cyclesNoPCB pins
P170SP1Top adjust240100,000 cyclesYesPCB pins
P170NPDRear adjust240100,000 cyclesNoPCB pins
P170SPDRear adjust240100,000 cyclesYesPCB pins
SpecificationValue
Resistance Range100-1M Ohms (for "B" taper), 5K-1M Ohms (for other tapers)
Standard Resistance Tolerance20%
Residual Resistance10 Ohms max.
Input Voltage (Maximum)200 Vac max.
Power Rating0.1W ("B" taper), 0.05W (other tapers)
Dielectric Strength500Vac, 1 minute
Insulation Resistance (Minimum)50M Ohms at 500Vdc
Sliding Noise100mV max.
Switch Contact Resistance (Maximum)50M Ohms
Switch Power Rated1.0A at 12 Vdc