Long lasting TT Electronics P170SPD-QC15BR10K panel potentiometer featuring 100000 rotational cycles
Contact Now
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 100mW
Number of Turns : 1
Resistance : 10kΩ
Description : 10kΩ ±20% 100mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : P170SPD-QC15BR10K
Model Number : P170SPD-QC15BR10K
Contact Now
Product Overview
The P170 panel potentiometer is designed for high-quality, long-lasting panel controls. It features a 17mm size, 100,000 cycle life, and an optional switch. Constructed with a conductive plastic element, metal shaft, and bushing, this RoHS compliant potentiometer offers customizable options to serve both commercial applications and high-performance position sensing.
Product Attributes
  • Brand: TT electronics
  • Model: P170
  • Origin: Mexicali, B.C. Mexico
  • Certifications: RoHS compliant
  • Element: Conductive plastic
  • Shaft/Bushing: Metal
Technical Specifications
P170NSide adjust, Solder lugs100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)±20%0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)100,000 cyclesN/A
P170SSide adjust, Solder lugs with switch100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)±20%0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)100,000 cycles15,000 cycles
P170N2Side adjust, PCB pins100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)±20%0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)100,000 cyclesN/A
P170S2Side adjust, PCB pins with switch100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)±20%0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)100,000 cycles15,000 cycles
P170NP1Top adjust, PCB pins100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)±20%0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)100,000 cyclesN/A
P170SP1Top adjust, PCB pins with switch100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)±20%0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)100,000 cycles15,000 cycles
P170NPDRear adjust, PCB pins100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)±20%0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)100,000 cyclesN/A
P170SPDRear adjust, PCB pins with switch100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)±20%0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)100,000 cycles15,000 cycles