| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 10kΩ
Description : 10kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-10IP06-103A2020-TA
Model Number : PC16SH-10IP06-103A2020-TA
The Piher PC-16 is a single-turn panel control potentiometer featuring a carbon resistive element housed in a plastic casing with an integrated shaft. Designed for versatility, it offers configurable options such as ganging up to four modules, various shaft types, and selectable tapers. This makes the PC-16 suitable for a wide range of applications across the home appliance, industrial, and automotive sectors, including appliance program selection, thermostat adjustment, HVAC control, consumer electronics, industrial controls, automotive control, and home and building automation.
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Series | PC-16 |
| Potentiometer Type | Single-turn, Carbon resistive element |
| Ganging Capability | Modular, up to 4 modules |
| Shaft Types | Plastic and Metal |
| Tapers | Linear, Log (Audio), Antilog (Reverse) |
| Terminals | Solder Lugs or PC Pins (On request) |
| Electrical Rotation Angle | 280 20 |
| Mechanical Rotation Angle | 300 5 |
| Rotational Torque | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) for single models |
| Stop Torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Potentiometer Life | 25,000 cycles |
| Switch Life | 10,000 cycles (at 1A and 50 VAC) |
| Operating Temperature | -25C to +70C (-13F to + 158F) |
| Electrical Life | 1,000 hours at 50C; 0.15W |
| Nominal Power | 0.2 W (Linear) / 0.1 W (Log, Alog) at 50C |
| Max. Voltage | 250 VDC (Linear) / 125 VDC (Log, Alog) |
| Residual Resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Equivalent Noise Resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Tolerance | 20% (100 Rn 1M), 30% (1M < Rn 5M) |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/C (Rn < 100K) |
| Damp Heat | 5% (500h at 40C and 95% RH) |
| Vibration | 2% (2h each plane at 10Hz - 55Hz) |
| Switch Nominal Current | 1A |
| Switch Operating Angle | 305 |
| Switch Test Voltage | 500 V |
| Packaging | Bulk (100 pcs per box, 50 pcs for triple/quadruple models with switch) |
|
|
single turn potentiometer Amphenol PC16SH 10IP06 103A2020 TA with plastic casing and carbon resistive element Images |