Contact Now
  • 1
Power(Watts) : 2W
Number of Turns : 1
Description : 2W Rotary Potentiometers, Rheostats RoHS
Mfr. Part # : 22POTO5K-TBW
Model Number : 22POTO5K-TBW
Contact Now
Product Overview
The c3controls 22mm IEC Pilot Devices Series 22 offers a comprehensive range of push buttons, pilot lights, selector switches, special operators, and accessories engineered for superior durability and long life. Designed for ease of installation and use, these devices feature a low-profile, rugged construction with heavy-duty polyester and metal appearance. They are UL Listed and CE marked, meeting global standards with 4/4X and IP66 ratings, ensuring resistance to dust, corrosion, ice, and rain. The modular design and color-coded, snap-on contact blocks facilitate quick and flexible wiring, reducing inventory needs and installation time. Backed by a limited lifetime warranty and guaranteed same-day shipping for standard catalog items, c3controls provides exceptional value for OEMs and Electrical Equipment Builders.
Product Attributes
  • Brand: c3controls
  • Series: 22mm IEC Pilot Devices Series 22
  • Origin: Engineered in the USA
  • Material: Heavy Duty Polyester construction
  • Warranty: Limited Lifetime Warranty
  • Shipping: Guaranteed Same-Day Shipping for standard catalog items received by 6:00pm ET
  • Contact Blocks: Color-coded, snap-on, stackable up to 2 deep and 3 across (6 circuits total)
  • Terminal Screws: 35 angled captive terminal screws with self-lifting pressure plates
  • Latching Mechanism: Spring-loaded
  • Depth: Shortest depth behind the panel in the industry
Technical Specifications
Specification Details
Light Unit Options Multi-voltage, full voltage, resistor
Environmental Ratings Type 1, 2, 3, 3R, 4/4X, 12, 13; Type 4 (Aluminum Bezel); IP-66 (per EN 60529)
Operating Temperature -40 C to +55 C (-40 F to +131 F)
Storage Temperature -40 C to +85 C (-40 F to +185 F)
Wire Size AWG 22 -12 CU (Copper only - Solid & Stranded) [.5 ~ 4mm2]
Recommended Torque 7-10 lb-in [.8 Nm]
Dielectric Strength (Mechanical Contacts) 2200V for 1 Minute
Standard Contacts Utilization Category IEC AC-15: 10A (A600), DC DC-13: 2.5A (Q600)
Lamp Ratings (Examples) FVB6: 6.3V, 0.65 Lumens, 5,000 Hrs, 250mA Incandescent
LED6: 6V, 2000 mcd Typical, 100,000 Hrs, 50mA LED
W22UNR-24L: 24V AC/DC, 60,000 Hrs, <18mA LED
Multi-Voltage Light Module Power Consumption & Current Draw 24V: 21mA AC / 20mA DC / <1W
120V: 3.5mA AC / <1> 240V: 2.5mA AC / 2W
Unique Features EN418 Emergency Stop Operators, Exclusive Multi-Voltage Lights (20V to 277V AC or DC), One Cam Design, Dual Push Buttons
Dimensions (Approximate) Non-Illuminated Operator: 39.2mm (1-35/64) height, 44mm (1-47/64) width
Illuminated Operator: 45.6mm (1-51/64) height, 44mm (1-47/64) width
Dual Push Button: 51mm (2-1/64) height, 44mm (1-47/64) width