| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 100mW
Number of Turns : 1
Resistance : 47kΩ
Description : 47kΩ ±20% 100mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-07CP04-473B2020-TA
Model Number : PC16SH-07CP04-473B2020-TA
The Piher PC-16 is a 16-mm carbon panel mount potentiometer designed for control and position sensing applications. It features a robust plastic housing and integrated shaft, with options for ganging up to four modules for complex control systems. The PC-16 offers IP54 protection, self-extinguishing material (UL 94-V0), and a variety of configurable options including different shaft types, tapers, and terminal connections. Its versatility makes it suitable for demanding environments within the home appliance, industrial, and automotive markets, including applications like appliance program selection, thermostat adjustment, HVAC control, consumer electronics, industrial controls, automotive control, and home and building automation.
| Specification | Details |
|---|---|
| Taper Options | Linear (Lin), Logarithmic (Log), Anti-logarithmic (Alog) |
| Resistance Range (Lin) | 100 Rn 5M |
| Resistance Range (Log, Alog) | 1K Rn 5M |
| Tolerance | 20% (100 Rn 1M), 30% (1M < Rn 5M) |
| Max. Voltage (Lin) | 250 VDC |
| Max. Voltage (Log, Alog) | 125 VDC |
| Nominal Power @ 50C (Lin) | 0.2 W |
| Nominal Power @ 50C (Log, Alog) | 0.1 W |
| Residual Resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Equivalent Noise Resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Operating Temperature | -25C to +70C (up to 85C depending on application) |
| Mechanical Rotation Angle | 300 5 |
| Electrical Rotation Angle | 280 20 |
| Rotational Torque (Single) | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) |
| Stop Torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Max. Torque Nut (binding out) | < 80 Ncm (<112 in-oz) |
| Thrust and Pull in Shaft | > 25 N |
| Potentiometer Life | 25,000 cycles |
| Switch Life | 10,000 cycles |
| Environmental Testing (Electrical Life) | 1,000h at 50C; 0.15W (R 5%) |
| Environmental Testing (Mechanical Life) | 25,000 cycles (Potentiometer), 10,000 cycles (Switch) |
| Environmental Testing (Damp Heat) | 500h at 40C and 95% RH (R 5%) |
| Switch Nominal Current | 1A, 250 VAC |
| Switch Operating Angle | 305 |
| Switch Test Voltage | 500 V |
| Modular Ganging | Up to 4 modules |
| Terminal Options | Solder Lugs, PC Pins |
| Shaft Options | Plastic and Metal shafts (various types and lengths) |
| Bushing Options | M7, M10, Bushless (SC) |
| Optional Features | Stereo matching, Rotary switch, Nut & washer, Bushless & shaftless models, Assemblies with wires and connectors, Metallic support (mounting brackets) |
| Packaging | Bulk (100 pcs per box, 50 pcs for triple/quadruple models with switch) |
|
|
Durable plastic housing carbon panel mount potentiometer Amphenol PC16SH-07CP04-473B2020-TA with IP54 protection rating Images |