Precision TT Electronics P260S-S1BF1CA10K rotary potentiometer with resistance range up to 1 megaohm
Contact Now
Tolerance : ±10%
Power(Watts) : 250mW
Number of Turns : 1
Resistance : 10kΩ
Description : 10kΩ ±10% 250mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : P260S-S1BF1CA10K
Model Number : P260S-S1BF1CA10K
Contact Now
Product Overview
The TT electronics P260/P261 Series Panel Potentiometers are 12.7mm (1/2) square rotary potentiometers featuring metal shafts and bushings. Designed for versatility, they offer audio and linear resistance tapers, flatted and slotted shafts, and are suitable for applications such as electric guitars, amplifiers, mixers, drum machines, and synthesizers. Key features include a sealed/dust-proof design, a 1,000,000 cycle life, and an optional rotary switch.
Product Attributes
  • Brand: TT electronics
  • Series: P260 / P261
  • Origin: USA (Calexico, CA)
  • Certifications: MIL-PRF-94 requirements
Technical Specifications
CharacteristicSpecificationDetails
Electrical CharacteristicsResistance Range500-1M (for B taper), 2K-1M (for other tapers)
Standard Resistance Tolerance10%
Residual Resistance (Max)2
Resistance TaperAudio (A, C, D), Linear (B)
Maximum Operating Voltage350 Vac
Rated Power0.5W (B taper), 0.25W (other tapers)
Mechanical CharacteristicsMechanical Travel (Rotational angle)295 10
Rotational Torque (Max)108 gf.cm (36 gf.cm in each additional gang)
Rotational Stop Strength2,880 gf.cm
Rotational Life1,000,000 cycles
Environmental CharacteristicsOperating Temperature-55C to +125C
IP RatingSealed = IP66, Dust proof = IP50
Soldering Condition (Wave)260C maximum for 1-3 seconds
Soldering Condition (Hand)300C maximum for 3 seconds
Switch Characteristics (if applicable)Switch CircuitSPDT
Contact Resistance (Max)150 m
Rated Power0.5 A at 30 Vdc
Switch Life50,000 cycles
PackagingStandard PackagingPlastic Trays
HardwareIncludedLockwasher and Mounting Nut (3.2mm shaft), Flat Washer, Lockwasher, and Mounting Nut (6.35mm shaft)