Contact Now
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 2.5kΩ
Description : 2.5kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-10IP06-252A2020-TA
Model Number : PC16SH-10IP06-252A2020-TA
  • Brand: Piher
  • Model Series: PC-16
  • Protection: IP54 (according to IEC 60529)
  • Material: Self-extinguishable UL 94-V0
  • Origin: Spain (implied by contact information)
  • Certifications: ISO 14001
Technical Specifications
Specification Details
Taper Linear (Lin), Log (Log), Antilog (Alog)
Range of Values (Decad.) 1.0 - 2.0 - 2.2 - 2.5 - 4.7 - 5.0
Resistance Range (Lin) 100 Rn 5M
Resistance Range (Log, Alog) 1K Rn 5M
Tolerance (100 Rn 1M) 20%
Tolerance (1M < Rn 5M) 30%
Max. Voltage (Lin) 250 VDC
Max. Voltage (Log, Alog) 125 VDC
Nominal Power (50C) (Lin) 0.2 W
Nominal Power (50C) (Log, Alog) 0.1 W
Residual Resistance 5% Rn (5 min.)
Equivalent Noise Resistance 3% Rn (3 min.)
Operating Temperature -25C to +70C (Up to 85C depending on application)
Mechanical Rotation Angle 300 5
Electrical Rotation Angle 280 20
Rotational Torque (Single models) 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz)
Stop Torque > 40 Ncm (>56 in-oz)
Max. Torque nut (binding out) < 80 Ncm (<112 in-oz)
Thrust and pull in the shaft > 25 N
Potentiometer Life 25,000 cycles
Switch Life 10,000 cycles
Electrical Life 1,000h at 50C; 0.15W (5% R)
Mechanical Life (Potentiometer) 25,000 cycles at 10 to 15 cpm (3% R for Rn < 1M)
Temperature Coefficient 300 ppm/C (Rn < 100K)
Thermal Cycling 2.5% R (16h at 85C and 2h at -25C)
Damp Heat 5% R (500h at 40C and 95% RH)
Vibration 2% R (2h each plane at 10Hz - 55Hz)
Storage 2.5% R (6 months at 23C 2C and 50% RH)
Switch Nominal Current 1A, 250 VAC
Switch Contact Resistance (initial) 10 m
Switch Operating Torque 1 to 3 Ncm (1.4 to 4.2 in-oz)
Switch Operating Angle 305
Switch Test Voltage 500 V