| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 220kΩ
Description : 220kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-10CP06-224A2020-TA
Model Number : PC16SH-10CP06-224A2020-TA
The Piher PC-16 is a 16-mm carbon panel mount potentiometer designed for various control applications. It features a plastic housing with an incorporated shaft and offers modular ganging up to four modules. The PC-16 is suitable for numerous applications in the home appliance, industrial, and automotive markets, including appliance program selection, thermostat adjustment, HVAC control, consumer electronics, industrial controls, automotive control, and home and building automation. Key features include IP54 protection, self-extinguishable material (UL 94-V0), and a selection of plastic and metal shafts.
| Specification | Details |
|---|---|
| Taper | Linear (Lin), Log (Log), Antilog (Alog) |
| Range of Values (Decad.) | 1.0 - 2.0 - 2.2 - 2.5 - 4.7 - 5.0 |
| Resistance Range (Lin) | 100 Rn 5M |
| Resistance Range (Log, Alog) | 1K Rn 5M |
| Tolerance (100 Rn 1M) | 20% |
| Tolerance (1M < Rn 5M) | 30% |
| Max. Voltage (Lin) | 250 VDC |
| Max. Voltage (Log, Alog) | 125 VDC |
| Nominal Power @ 50C (Lin) | 0.2 W |
| Nominal Power @ 50C (Log, Alog) | 0.1 W |
| Residual Resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Equivalent Noise Resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Operating Temperature | -25C to +70C (-13F to + 158F) (Up to 85C depending on application) |
| Mechanical Rotation Angle | 300 5 |
| Electrical Rotation Angle | 280 20 |
| Rotational Torque (Single models) | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) |
| Stop Torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Max. Torque nut (binding out) | < 80 Ncm (<112 in-oz) |
| Thrust and pull in the shaft | > 25 N |
| Potentiometer Life | 25,000 cycles |
| Switch Life | 10,000 cycles |
| Electrical Life | 1,000h at 50C; 0.15W |
| Mechanical Life (Potentiometer) | 25,000 cycles at 10 to 15 cpm |
| Mechanical Life (Switch) | 10,000 cycles at 1A and 50 VAC |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/C (Rn < 100K) |
| Damp Heat | 5% (500h at 40C and 95% relative humidity) |
| Vibration | 2% (2h each plane at 10Hz - 55Hz) |
| Switch Nominal Current | 1A, 250 VAC |
| Switch Contact Resistance (initial) | 10 m |
| Switch Operating Torque | 1 to 3 Ncm (1.4 to 4.2 in-oz) |
| Switch Operating Angle | 305 |
| Switch Test Voltage | 500 V |
| Packaging (Bulk) | Box dimensions (mm): 250x160x95. Units per box: 100 pcs (Triple and quadruple models with switch: 50pcs) |
|
|
carbon panel potentiometer Amphenol PC16SH-10CP06-224A2020-TA with multiple taper and resistance value options Images |