Contact Now
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 470kΩ
Description : 470kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-07CP04-474A2020-TA
Model Number : PC16SH-07CP04-474A2020-TA
  • Brand: Piher
  • Product Series: PC-16
  • Material: Plastic housing, Self-extinguishable material UL 94-V0
  • Protection: IP54 according to IEC 60529
  • Certifications: UL 94-V0
  • Origin: Spain (Piher Sensing Systems)
Technical Specifications
Specification Details
Taper Options Linear (Lin), Log (Log), Antilog (Alog)
Resistance Range (Lin) 100 Rn 5M
Resistance Range (Log, Alog) 1K Rn 5M
Tolerance (100 Rn 1M) 20%
Tolerance (1M < Rn 5M) 30%
Max. Voltage (Lin) 250 VDC
Max. Voltage (Log, Alog) 125 VDC
Nominal Power @ 50C (Lin) 0.2 W
Nominal Power @ 50C (Log, Alog) 0.1 W
Residual Resistance 5% Rn (5 min.)
Equivalent Noise Resistance 3% Rn (3 min.)
Operating Temperature -25C to +70C (Up to 85C depending on application)
Mechanical Rotation Angle 300 5
Electrical Rotation Angle 280 20
Rotational Torque (Single models) 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz)
Stop Torque > 40 Ncm (>56 in-oz)
Max. Torque nut (binding out) < 80 Ncm (<112 in-oz)
Thrust and pull in the shaft > 25 N
Potentiometer Life 25,000 cycles
Switch Life 10,000 cycles
Modular Gang Type Up to 4 modules
Switch Specifications (Nominal current) 1A, 250 VAC
Switch Specifications (Operating angle) 305
Packaging (Bulk) Box dimensions: 250x160x95 mm. Units per box: 100 pcs (50 pcs for Triple/Quadruple models with switch)