| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 2.5MΩ
Description : 2.5MΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-10IP06-255A2020-TA
Model Number : PC16SH-10IP06-255A2020-TA
The Piher PC-16 is a 16-mm carbon panel mount potentiometer designed for a wide range of control applications. Featuring a plastic housing and incorporated shaft, this single-turn potentiometer offers configurable options such as ganging up to four modules, various shaft types, and tapers. It is suitable for demanding environments with IP54 protection and self-extinguishable material (UL 94-V0). Ideal for appliance program selection, thermostat adjustment, HVAC control, consumer electronics, industrial controls, automotive applications, and home and building automation.
| Specification | Details |
|---|---|
| Taper | Linear (Lin), Log (Log), Antilog (Alog) |
| Range of Values (Decad.) | 1.0 - 2.0 - 2.2 - 2.5 - 4.7 - 5.0 |
| Resistance Range (Lin) | 100 Rn 5M |
| Resistance Range (Log, Alog) | 1K Rn 5M |
| Tolerance (100 Rn 1M) | 20% |
| Tolerance (1M < Rn 5M) | 30% |
| Max. Voltage (Lin) | 250 VDC |
| Max. Voltage (Log, Alog) | 125 VDC |
| Nominal Power @ 50C (Lin) | 0.2 W |
| Nominal Power @ 50C (Log, Alog) | 0.1 W |
| Residual Resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Equivalent Noise Resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Operating Temperature | -25C to +70C (up to 85C depending on application) |
| Mechanical Rotation Angle | 300 5 |
| Electrical Rotation Angle | 280 20 |
| Rotational Torque (Single Models) | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) |
| Stop Torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Max. Torque Nut (Binding Out) | < 80 Ncm (<112 in-oz) |
| Thrust and Pull on Shaft | > 25 N |
| Potentiometer Life | 25,000 cycles |
| Switch Life | 10,000 cycles |
| Electrical Life | 1,000h at 50C; 0.15W (5% R) |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/C (Rn < 100K) |
| Damp Heat Test | 500h at 40C and 95% RH (5% R) |
| Switch Nominal Current | 1A, 250 VAC |
| Switch Contact Resistance (Initial) | 10 m |
| Switch Operating Torque | 1 to 3 Ncm (1.4 to 4.2 in-oz) |
| Switch Operating Angle | 305 |
| Switch Test Voltage | 500 V |
| Packaging (Bulk) | 100 pcs per box (50 pcs for Triple/Quadruple models with switch) |
|
|
control potentiometer Amphenol PC16SH-10IP06-255A2020-TA featuring plastic housing and configurable shaft types Images |