| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 4.7kΩ
Description : 4.7kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-10CP06-472A2020-C-TA
Model Number : PC16SH-10CP06-472A2020-C-TA
The Piher PC-16 is a 16-mm carbon panel mount potentiometer designed for a wide range of control applications. Featuring a durable plastic housing and integrated shaft, it offers configurable options such as ganging up to four modules, various shaft types, and selectable tapers. With IP54 protection and self-extinguishing material (UL 94-V0), the PC-16 is suitable for demanding environments in the home appliance, industrial, and automotive markets, including appliance program selection, thermostat adjustment, HVAC control, consumer electronics, industrial controls, automotive control, and home and building automation.
| Specification | Details |
|---|---|
| Taper Options | Linear (Lin), Logarithmic (Log), Antilogarithmic (Alog) |
| Range of Values (Lin) | 100 Rn 5M (Decades: 1.0, 2.0, 2.2, 2.5, 4.7, 5.0) |
| Range of Values (Log, Alog) | 1K Rn 5M (Decades: 1.0, 2.0, 2.2, 2.5, 4.7, 5.0) |
| Tolerance (100 Rn 1M) | 20% (Lin), 30% (Log, Alog) |
| Tolerance (1M < Rn 5M) | 20% (Lin), 30% (Log, Alog) |
| Max. Voltage (Lin) | 250 VDC |
| Max. Voltage (Log, Alog) | 125 VDC |
| Nominal Power @ 50C (Lin) | 0.2 W |
| Nominal Power @ 50C (Log, Alog) | 0.1 W |
| Residual Resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Equivalent Noise Resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Operating Temperature | -25C to +70C (Up to 85C depending on application) |
| Modular Gang Type | Up to 4 modules |
| Mechanical Rotation Angle | 300 5 |
| Electrical Rotation Angle | 280 20 |
| Rotational Torque (Single Models) | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) |
| Stop Torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Max. Torque Nut (Binding Out) | < 80 Ncm (<112 in-oz) |
| Thrust and Pull in Shaft | > 25 N |
| Potentiometer Life | 25,000 cycles |
| Switch Life | 10,000 cycles |
| Electrical Life | 1,000h at 50C; 0.15W (5% R) |
| Mechanical Life (Potentiometer) | 25,000 cycles at 10 to 15 cpm (3% R for Rn < 1M) |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/C (Rn < 100K) |
| Thermal Cycling | 2.5% R (16h at 85C and 2h at -25C) |
| Damp Heat | 5% R (500h at 40C and 95% RH) |
| Vibration | 2% R (2h each plane at 10Hz - 55Hz) |
| Storage Stability | 2.5% R (6 months at 23C 2C and 50% RH) |
| Switch Nominal Current | 1A, 250 VAC |
| Switch Contact Resistance (Initial) | 10 m |
| Switch Operating Torque | 1 to 3 Ncm (1.4 to 4.2 in-oz) |
| Switch Operating Angle | 30 5 |
| Switch Test Voltage | 500 V |
| Packaging (Bulk) | Box dimensions: 250x160x95 mm. Units per box: 100 pcs (50 pcs for triple/quadruple models with switch) |
|
|
Durable plastic housing carbon panel mount potentiometer Amphenol PC16SH-10CP06-472A2020-C-TA with IP54 protection Images |