| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 10kΩ
Description : 10kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SV-10IP12-103A2020-TA
Model Number : PC16SV-10IP12-103A2020-TA
The Piher PC-16 is a 16-mm carbon panel mount potentiometer designed for a wide range of control applications. Featuring a durable plastic housing and an integrated shaft, this single-turn potentiometer offers configurable options like ganging up to four modules, various shaft types, and selectable tapers. It is well-suited for use in home appliances, industrial controls, and automotive markets, providing reliable performance with IP54 protection and self-extinguishing material (UL 94-V0).
| Specification | Details |
|---|---|
| Taper Options | Linear (Lin), Log (Log), Antilog (Alog) |
| Range of Values () |
|
| Tolerance |
|
| Max. Voltage (VDC) |
|
| Nominal Power (at 50C) |
|
| Residual Resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Equivalent Noise Resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Operating Temperature | -25C to +70C (-13F to +158F) (Up to 85C depending on application) |
| Mechanical Rotation Angle | 300 5 |
| Electrical Rotation Angle | 280 20 |
| Rotational Torque | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) (for single models) |
| Stop Torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Max. Torque Nut (binding out) | < 80 Ncm (<112 in-oz) |
| Thrust and Pull in Shaft | > 25 N |
| Potentiometer Life | 25,000 cycles |
| Switch Life | 10,000 cycles |
| Electrical Life | 1,000h at 50C; 0.15W (5% R) |
| Mechanical Life | 25,000 cycles (Potentiometer), 10,000 cycles (Switch) |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/C (Rn < 100K) |
| Damp Heat Test | 500h at 40C and 95% RH (5% R) |
| Vibration Test | 2h each plane at 10Hz - 55Hz (2% R) |
| Switch Nominal Current | 1A, 250 VAC |
| Switch Contact Resistance (initial) | 10 m |
| Switch Operating Torque | 1 to 3 Ncm (1.4 to 4.2 in-oz) |
| Switch Operating Angle | 305 |
| Switch Test Voltage | 500 V |
| Packaging (Bulk) | Box dimensions: 250x160x95 mm. Units per box: 100 pcs (50 pcs for triple/quadruple models with switch) |
| Optional Features | Modular gang type (up to 4 modules), selection of plastic and metal shafts, solder lugs or PC pins, stereo matching, rotary switch, nut & washer, bushless & shaftless models, assemblies with wires and connectors, metallic support (mounting brackets). |
| Applications | Appliance program selection, Thermostat adjustment, HVAC control, Consumer electronics, Industrial controls, Automotive control, Home and building automation. |
|
|
Durable plastic housing carbon panel mount potentiometer Amphenol PC16SV-10IP12-103A2020-TA with IP54 protection Images |