Crystal Unit Murata XRCGB24M000F1H01R0 24 Megahertz Frequency for Microcomputer Time Base Oscillator
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±10ppm
Operating Temperature : -20℃~+70℃
Load Capacitance : 8pF
Equivalent Series Resistance(ESR) : 80Ω
Frequency : 24MHz
Description : Crystal 24MHz ±10ppm 8pF 80Ω SMD2016-4P
Mfr. Part # : XRCGB24M000F1H01R0
Model Number : XRCGB24M000F1H01R0
Package : SMD2016-4P
Contact Now
Murata Manufacturing Co.,Ltd. Crystal Unit Specification
Product Attributes
  • Brand: Murata Manufacturing Co.,Ltd.
  • Part Number: XRCGB24M000F1H01R0
  • Frequency: 24.0000MHz
  • Size: 2.0 x 1.6mm
Technical Specifications
ItemSpecificationNotes
Operating Temperature Range-20 to +70C
Storage Temperature Range-55 to +85C
Drive Level*1150W (300W/max.)Input condition to measure frequency and Equivalent Series Resistance.
D.C. VoltageD.C.6V /max.
A.C. Voltage15Vp-p /max.
Withstanding VoltageD.C. 100V /max. 5s /max.
Nominal Frequency24.0000MHz
Frequency Tolerance*210ppm /max.See item 8 for measuring method.
Frequency Shift by Temperature10ppm /max. (-20 to +70C)(from initial value)
Frequency Aging2ppm max./year