Crystal unit muRata XRCGB24M000F1SBBR0 24 megahertz frequency designed for clock generation circuits
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±20ppm
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Load Capacitance : 8pF
Equivalent Series Resistance(ESR) : 70Ω
Frequency : 24MHz
Description : Crystal 24MHz ±10ppm 8pF 70Ω SMD2016-4P
Mfr. Part # : XRCGB24M000F1SBBR0
Model Number : XRCGB24M000F1SBBR0
Package : SMD2016-4P
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Murata Manufacturing Co., Ltd.
  • Part Number: XRCGB24M000F1SBBR0
  • Frequency: 24.0000MHz
  • Size: 2.0 x 1.6mm
  • Document Number: JGC49-4679B
  • Issue Date: May 30, 2023
Technical Specifications
ItemSpecificationUnitCondition
4. Rating
Operating Temperature Range-40 to +105C
Storage Temperature Range-55 to +105C
Drive Level300W max.
D.C. Voltage6V max.
A.C. Voltage15Vp-p max.
Withstanding Voltage100V max.5s max.
5. Electrical Characteristics
Nominal Frequency24.0000MHz
Frequency Tolerance10ppm max.*1
Frequency Shift by Temperature20ppm max.-40 to +105C (from initial value)
Frequency Aging2ppm/year max.*1
Equivalent Series Resistance70 max.*1
Insulation Resistance500M min.Applied D.C.10V, *2
Load Capacitance (Cs)8.0pF*1
6. Dimensions
Width (W)2.0 0.1mm
Length (L)1.6 0.1mm
Thickness (T)0.65 0.05mm
Terminal Number 1Crystal terminal (Input/Output)
Terminal Number 2No connect
Terminal Number 3Crystal terminal (Input/Output)
7. Packaging Standard (Taping)
Components per Reel3,000pcs
8. Measuring Method
Standard Measuring Condition+300.5C, 25 to 75%R.H.
Frequency Aging Condition+252C, 602%R.H.Calculated from 5-year drift
9. Physical Characteristics
Drop TestNo visible damage and meet Table 11.5m height, 6 directions, 10 times each
Vibration TestMeet Table 110-55Hz, 1.5mm amplitude, 2 hours each direction (IEC60068-2-6)
Board Flex TestMeet Table 11mm deflection, 1s hold (PCB thickness: 1.6mm)
Resistance to Soldering Heat (Re-flow)Meet Table 1Peak temp +2605C, 5.00.5s, 2 times (IEC60068-2-58)
Resistance to Soldering Heat (Iron)No visible damage and meet Table 1+3505C, 5.00.5s
10. Environmental Characteristics
High Temperature Exposure (Storage)Meet Table 1+1052C, 1000 hours (IEC60068-2-2)
Cold Exposure (Storage)Meet Table 1-552C, 1000 hours (IEC60068-2-1)
Humidity ExposureMeet Table 1+602C, 90-95%R.H., 1000 hours (IEC60068-2-78)