24 Megahertz Frequency Crystal Unit Murata XRCGB24M000FFS1BR0 for Microcomputer Time Base Oscillator
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±8ppm
Frequency Stability : ±12ppm
Operating Temperature : -30℃~+85℃
Load Capacitance : 8pF
Equivalent Series Resistance(ESR) : 70Ω
Frequency : 24MHz
Description : Crystal 24MHz ±8ppm 8pF 70Ω SMD2016-4P
Mfr. Part # : XRCGB24M000FFS1BR0
Model Number : XRCGB24M000FFS1BR0
Package : SMD2016-4P
Contact Now
Murata Manufacturing Co.,Ltd. Crystal Unit Specification
Product Attributes
  • Brand: Murata
  • Part Number: XRCGB24M000FFS1BR0
  • Frequency: 24.0000MHz
  • Size: 2.0 x 1.6mm
Technical Specifications
Item Specification Notes
Operating Temperature Range -30 to +85C
Storage Temperature Range -55 to +85C
Drive Level 300W max.
D.C. Voltage 6V max.
A.C. Voltage 15Vp-p max.
Withstanding Voltage DC 100V max. (within 5s)
Nominal Frequency 24.0000MHz
Frequency Tolerance 8ppm max. *1
Frequency Shift by Temperature 12ppm max. (-30 to +85C) (from initial value)
Frequency Aging 2ppm/year max.
Equivalent Series Resistance 70 max. *1
Insulation Resistance 500M min. *2 (Applied DC 10V)
Load Capacitance (Cs) 8.0pF *1
Dimensions (W x L x T) 2.0 x 1.6 x 0.65mm (0.1mm tolerance)
Packaging Standard (Taping) 3,000 pcs/reel Clockwise winding
Measuring Method
Measuring Condition: Standard conditions for the measurement shall be +300.5C and 25 to 75%R.H.
Mechanical Characteristics
Item Test Condition Specification After Test
Vibration (Sinusoidal) 10-55Hz, 1.5mm amplitude, 3 directions (X,Y,Z) for 2 hours each. (IEC60068-2-6) Meets Table 1.
Board Flex 1mm deflection, 1s hold time, PCB thickness 1.6mm. Meets Table 1.
Environmental Characteristics
High Temperature Exposure (Storage) +852C for 1000 hours. (IEC60068-2-2) Meets Table 1.
Cold (Storage) -552C for 1000 hours. (IEC60068-2-1) Meets Table 1.
Humidity +602C, 90-95%R.H. for 1000 hours. (IEC60068-2-78) Meets Table 1.