Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±20ppm
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Load Capacitance : 12pF
Equivalent Series Resistance(ESR) : 70Ω
Frequency : 24MHz
Description : 12pF SMD2016-4P Crystals RoHS
Mfr. Part # : XRCGB24M000F1SBDR0
Model Number : XRCGB24M000F1SBDR0
Package : SMD2016-4P
Contact Now
Murata Manufacturing Co.,Ltd. Crystal Unit XRCGB24M000F1SBDR0
Product Attributes
  • Brand: Murata
  • Part Number: XRCGB24M000F1SBDR0
  • Frequency: 24.0000MHz
  • Size: 2.0 x 1.6mm
Technical Specifications
ItemSpecificationUnitNotes
4. Rating
Operating Temperature Range-40 to +105C
Storage Temperature Range-55 to +105C
Drive Level300 max.W
D.C. Voltage6 max.V
A.C. Voltage15 max.Vp-p
Withstanding Voltage100 max.V DC5s max.
5. Electrical Characteristics
Nominal Frequency24.0000MHz
Frequency Tolerance10 max.ppm*1
Frequency Shift by Temperature20 max.ppm(-40 to +105C) (from initial value)
Frequency Aging2 max.ppm/year*1
Equivalent Series Resistance70 max.*1
Insulation Resistance500 min.M*2 (Applied D.C.10V)
Load Capacitance (Cs)12.0pF*1
6. Dimensions
W2.0 0.1mm
L1.6 0.1mm
T0.65 0.05mm
9. Mechanical Characteristics
Vibration (Sinusoidal)Meet Table 1 after vibration (10-55Hz, 1.5mm amplitude, 3 directions, 2 hours each), IEC60068-2-6 compliant.
Board FlexMeet Table 1 after flex test (1mm deflection, 1s hold, 1.6mm PCB thickness), 5 times.
10. Environmental Characteristics
Cold (Storage)Meet Table 1 after storage (-552C, 1000h), IEC60068-2-1 compliant.
HumidityMeet Table 1 after storage (+602C, 90-95%R.H., 1000h), IEC60068-2-78 compliant.