32 Megahertz Crystal Unit Murata XRCGB32M000F2N13R0 Suitable for Microcomputer Time Base Oscillators
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±20ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Load Capacitance : 10pF
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 80Ω
Frequency : 32MHz
Description : Crystal 32MHz ±20ppm 10pF 80Ω SMD2016-4P
Mfr. Part # : XRCGB32M000F2N13R0
Model Number : XRCGB32M000F2N13R0
Package : SMD2016-4P
Contact Now
Murata Manufacturing Co., Ltd. Crystal Unit Specification
Product Attributes
  • Brand: Murata
  • Part Number: XRCGB32M000F2N13R0
  • Frequency: 32.0000MHz
  • Size: 2.0 x 1.6mm
  • Construction: Crystal element mounted onto alumina substrate, covered with a metal cap.
Technical Specifications
Item Specification Notes
Operating Temperature Range -40 to +85C
Storage Temperature Range -55 to +85C
Drive Level 150W (300W max.) *1
D.C. Voltage 6V max.
A.C. Voltage 15Vp-p max.
Withstanding Voltage D.C. 100V max. (within 5s)
Nominal Frequency 32.0000MHz
Frequency Tolerance 20ppm max. *2
Frequency Shift by Temperature 30ppm max. (-40 to +85C) (from initial value)
Frequency Aging 5ppm max./year
Equivalent Series Resistance 60 max. *2
Insulation Resistance 500M min. (Applied D.C.10V) *3
Load Capacitance (Cs) 10.00.1pF
Dimensions (W x L x T) 2.00.1 x 1.60.1 x 0.650.05 mm
Free Fall No visible damage and meets Table 1. IEC60068-2-31 (1.5m height, 3 times)
Vibration (Sinusoidal) Meets Table 1. IEC60068-2-6 (10-55Hz, 1.5mm amplitude, 2 hrs/direction)
Board Flex Meets Table 1. 1mm deflection, 1s hold, PCB thickness 1.6mm