Frequency stability and drive level LIMING 49MD-3.579545-20-20-20 A technical specifications summary
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±20ppm
Frequency Stability : ±20ppm
Load Capacitance : 20pF
Operating Temperature : -20℃~+70℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Frequency : 3.579545MHz
Description : Crystal 3.579545MHz ±20ppm 20pF HC-49S-SMD
Mfr. Part # : 49MD-3.579545-20-20-20/A
Model Number : 49MD-3.579545-20-20-20/A
Package : HC-49S-SMD
Contact Now
Product Overview
This document outlines the dimensions, specifications, bills of materials, packing methods, and reliability specifications for a product. Key technical specifications include a frequency range of 3.00~100.00MHz, load capacitance options, frequency stability over operating temperature ranges, and operating/storage temperature ranges.
Product Attributes
  • Brand: Not specified
  • Origin: Not specified
  • Material: Various (SIO2, Silver paste, Silver, Cu, Kovar, C7701, GLASS, SPCC-SD, PPA)
  • Color: Not specified
  • Certifications: Not specified
Technical Specifications
ParameterValue
Frequency range3.00~100.00MHz
Load CapacitanceSeries, 6~32pf, or specify
Frequency stability (#10PPM)#10PPM, #20PPM, #30PPM or specify
Frequency stability (#20PPM)#10PPM, #20PPM, #30PPM or specify
Frequency stability (#30PPM)#10PPM, #20PPM, #30PPM or specify
Operating Temperature Range~+70, ~+85 or specify
Storage Temperature Range~+85
Shunt Capacitance(C0)7pf-Max
Drive Level1~1000uW (100uW typical)
Insulation Resistance500m Minimum at 100VDC