Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±20ppm
Frequency Stability : ±20ppm
Load Capacitance : 20pF
Operating Temperature : -20℃~+70℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Frequency : 4.897MHz
Description : Crystal 4.897MHz ±20ppm 20pF HC-49S-SMD
Mfr. Part # : 49MD-4.897-20-20-20/A
Model Number : 49MD-4.897-20-20-20/A
Package : HC-49S-SMD
Contact Now
Product Overview
This document outlines the dimensions, specifications, bills of materials, packing methods, and reliability specifications for a product. Key technical specifications include a frequency range of 3.00~100.00MHz, various load capacitance options, frequency stability over operating temperature ranges, and operating/storage temperature ranges.
Product Attributes
  • Carrier Type: Reel
Technical Specifications
ParameterSpecification
Frequency range3.00~100.00MHz
Load CapacitanceSeries, 6~32pf, or specify
Frequency stability (Over Operating Temperature Range)#10PPM, #20PPM, #30PPM or specify
Operating Temperature Range~+70, ~+85 or specify
Storage Temperature Range~+85
Shunt Capacitance (C0)7pf-Max
Drive Level1~1000uW (100uW typical)
Insulation Resistance500m Minimum at 100VDC