Contact Now
Current Rating : 2.5A
Number of Circuits : 1
DC Resistance(DCR) : 50mΩ
Tolerance : ±25%
Impedance @ Frequency : 100Ω@100MHz
Description : 100Ω@100MHz 1 Line Ferrite Bead 0603 2.5A 50mΩ
Mfr. Part # : BBPY00160808101Y00
Model Number : BBPY00160808101Y00
Package : 0603
  • Series: BBPY
  • Material: Ferrite
  • Application: EMI Solutions, EMI Suppression
Technical Specifications
Part NumberSize (EIA)Impedance (25%) @ 100MHzRDC () MaxRated Current (mA) Max