Contact Now
  • 1
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 100mW
Number of Turns : 1
Resistance : 100Ω
Description : 100Ω ±20% 100mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : P170S2-E15BR100
Model Number : P170S2-E15BR100
Contact Now
Product Overview
The P170 panel potentiometer is a high-quality, long-lasting control designed for various commercial and high-performance applications. It features a 17mm conductive plastic element, metal shaft and bushing, and offers a switch option for added functionality. With a 100,000 cycle life, the P170 provides reliable performance for position sensing and control.
Product Attributes
  • Brand: TT electronics | BI Technologies
  • Product Series: P170
  • Element: Conductive plastic
  • Shaft/Bushing: Metal
  • Certifications: RoHS compliant
  • Origin: Mexicali, B.C. Mexico
Technical Specifications
P170NSide adjustSolder lugsNo100-1M (B taper)
5K-1M (other tapers)
20%0.1W (B taper)
0.05W (other tapers)
100,000 cyclesN/A
P170SSide adjustSolder lugsYes100-1M (B taper)
5K-1M (other tapers)
20%0.1W (B taper)
0.05W (other tapers)
100,000 cycles15,000 cycles
P170N2Side adjustPCB pinsNo100-1M (B taper)
20%0.1W (B taper)
0.05W (other tapers)
100,000 cyclesN/A
P170S2Side adjustPCB pinsYes100-1M (B taper)
20%0.1W (B taper)
0.05W (other tapers)
100,000 cycles15,000 cycles
P170NP1Top adjustPCB pinsNo100-1M (B taper)
20%0.1W (B taper)
0.05W (other tapers)
P170SP1Top adjustPCB pinsYes100-1M (B taper)
20%0.1W (B taper)
0.05W (other tapers)
P170NPDRear adjustPCB pinsNo100-1M (B taper)
20%0.1W (B taper)
0.05W (other tapers)
P170SPDRear adjustPCB pinsYes100-1M (B taper)
20%0.1W (B taper)
0.05W (other tapers)