TT Electronics 5612R10KL25FS wirewound potentiometer single turn type featuring 2 inch diameter for operation
Contact Now
Number of Turns : 1
Resistance : 10kΩ
Description : 10kΩ Rotary Potentiometers, Rheostats RoHS
Mfr. Part # : 5612R10KL.25FS
Model Number : 5612R10KL.25FS
Contact Now
Product Overview
The TT Electronics BI Technologies 5610 Series and 5311 Series are single-turn precision potentiometers designed for various applications. These potentiometers offer wirewound construction and a 2" diameter, providing reliable performance in electrical and mechanical configurations.
Product Attributes
  • Brand: TT Electronics | BI Technologies
  • Origin: Calexico, CA
  • Website: www.ttelectronics.com/bi-technologies
Technical Specifications
ModelDescriptionDiameterConstructionResistance Values
5610 SeriesSingle-Turn Precision Potentiometer2"Wirewound
5311 SeriesSingle-Turn Precision PotentiometerWirewoundStandard Resistance Values, Ohms
2411220416_TT-Electronics-5612R10KL-25FS_C17659499.pdf
Quality TT Electronics 5612R10KL25FS wirewound potentiometer single turn type featuring 2 inch diameter for operation for sale
TT Electronics 5612R10KL25FS wirewound potentiometer single turn type featuring 2 inch diameter for operation Images