Contact Now
  • 1
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 100mW
Number of Turns : 1
Resistance : 100kΩ
Description : 100kΩ ±20% 100mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : P170S-EC15BR100K
Model Number : P170S-EC15BR100K
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: TT electronics
  • Product Line: BI Technologies
  • Model: P170
  • Origin: Mexico
  • Element Material: Conductive plastic
  • Shaft/Bushing Material: Metal
  • Certifications: RoHS compliant
  • Customizable: Yes
Technical Specifications
ModelDescriptionResistance Range (Ohms)Standard Resistance ToleranceResidual Resistance (Ohms)Input Voltage (Vac max)Power Rating (Watts)Dielectric Strength (Vac)Insulation Resistance (M Ohms at 500Vdc)Sliding Noise (mV max)Electrical Travel (nominal)Switch Contact Resistance (M Ohms max)Switch Power RatedMechanical Travel ()Static Stop Strength (oz-in)Rotational Torque (oz-in)Switch Rotational Angle ()Operating Temp. Range (C)Rotational Life (Potentiometer cycles)Rotational Life (Switch cycles)
P170NSide adjust, Solder lugs100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)20%10 max.2000.1W (B taper), 0.05W (other tapers)500, 1 minute50 min.100 max.240N/AN/A260 10400.5 to 1.25N/A-20 to +70100,000N/A
P170SSide adjust, Solder lugs with switch100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)20%10 max.2000.1W (B taper), 0.05W (other tapers)500, 1 minute50 min.100 max.24050 max.1.0A at 12 Vdc260 10400.5 to 1.2530 10-20 to +70100,00015,000
P170N2Side adjust, PCB pins100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)20%10 max.2000.1W (B taper), 0.05W (other tapers)500, 1 minute50 min.100 max.240N/AN/A260 10400.5 to 1.25N/A-20 to +70100,000N/A
P170S2Side adjust, PCB pins with switch100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)20%10 max.2000.1W (B taper), 0.05W (other tapers)500, 1 minute50 min.100 max.24050 max.1.0A at 12 Vdc260 10400.5 to 1.2530 10-20 to +70100,00015,000
P170NP1Top adjust, PCB pins100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)20%10 max.2000.1W (B taper), 0.05W (other tapers)500, 1 minute50 min.100 max.240N/AN/A260 10400.5 to 1.25N/A-20 to +70100,000N/A
P170SP1Top adjust, PCB pins with switch100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)20%10 max.2000.1W (B taper), 0.05W (other tapers)500, 1 minute50 min.100 max.24050 max.1.0A at 12 Vdc260 10400.5 to 1.2530 10-20 to +70100,00015,000
P170NPDRear adjust, PCB pins100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)20%10 max.2000.1W (B taper), 0.05W (other tapers)500, 1 minute50 min.100 max.240N/AN/A260 10400.5 to 1.25N/A-20 to +70100,000N/A
P170SPDRear adjust, PCB pins with switch100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers)20%10 max.2000.1W (B taper), 0.05W (other tapers)500, 1 minute50 min.100 max.24050 max.1.0A at 12 Vdc260 10400.5 to 1.2530 10-20 to +70100,00015,000