Mini-Circuits BFCN-1560 Compact LTCC Band Pass Filter with High Repeatability and Low Insertion Loss
Contact Now
Impedance : 50Ω
Frequency - Center : 1.56GHz
Description : 50Ω 1.56GHz SMD-6P,3.2x1.6mm Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : BFCN-1560+
Model Number : BFCN-1560+
Package : SMD-6P,3.2x1.6mm
Contact Now
Product Overview
Mini-Circuits BFCN-1560+ LTCC Band Pass Filter is constructed with multiple layers to achieve a miniature size and high repeatability of performance. Wrap-around terminations minimize variations in performance due to parasitics. Covering a 120 MHz passband, these units offer low insertion loss and good rejection, making them suitable for harmonic rejection and transmitter/receiver applications.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Material: LTCC (Low Temperature Co-Fired Ceramic)
  • Construction: SMT (Surface Mount Technology)
  • Case Style: FV1206-1
  • Footprint: 1206 Surface Mount
  • Termination: Wrap around
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.UnitsNotes
Passband Center Frequency1560---MHz
Insertion Loss1500 - 1620--5dBF1-F2
Return Loss1500 - 162011.73--dBF1-F2
Stop Band, Lower RejectionDC - 1040-30-dBDC-F3
Stop Band, Lower Rejection110020--dBF4
Stop Band, Upper Rejection210020--dBF5
Stop Band, Upper Rejection2105 - 4200-30-dBF6-F7
Operating Temperature-55 to 100---C
Storage Temperature-55 to 100---C
RF Power Input@25C--1.5WPower rating applies only to signals within the passband. Decreases linearly to 0.25W at +100C.