Compact Ceramic High Pass Filter Mini-Circuits HFCN-1500 Suitable for Transmitters Receivers and Lab
Contact Now
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 1dB
Frequency - Center : 3.55GHz
Description : 50Ω 1dB 3.55GHz SMD-4P,3.2x1.6mm Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : HFCN-1500+
Model Number : HFCN-1500+
Package : SMD-4P,3.2x1.6mm
Contact Now
Mini-Circuits HFCN-1500+ Ceramic High Pass Filter
The Mini-Circuits HFCN-1500+ is a ceramic high pass filter designed for 50 Ohm systems operating from 1600 to 5500 MHz. It offers excellent power handling capabilities up to 7W at 25C, temperature stability, and a compact LTCC construction. This filter is ideal for applications requiring sub-harmonic rejection, such as in transmitters, receivers, and general lab use.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Model: HFCN-1500+
  • Material: Ceramic (LTCC construction)
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Origin: USA (implied by address)
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.UnitsNotes
Stop Band Rejection106040dB2
Stop Band Rejection125020dB2
Pass Band Cut-Off15503.0dB2
Pass Band Insertion Loss1600-55002.0dB2
Pass Band Insertion Loss1850-44001.3dB2
VSWR (Stop Band)1060-125020:12
VSWR (Pass Band)1620-34501.5:12
Operating Temperature-55100C
Storage Temperature-55100C
RF Power Input@ 25C7W3
Notes:
1. In applications where DC voltage is present at either input or output ports, coupling capacitors are required. Alternatively, Mini-Circuits D suffix version of this model will provide >100 MOhm isolation to ground.
2. Measured on Mini-Circuits Characterization Test Board TB-270.
3. Passband rating, derate linearly to 3W at 100C ambient. Permanent damage may occur if any of these limits are exceeded.