Ceramic High Pass Filter Mini Circuits HFCN 2700A Plus for 50 Ohm Systems 2900 to 8700 MHz Frequency
Contact Now
Impedance : 50Ω
Frequency - Center : 5.8GHz
Description : 50Ω 5.8GHz SMD-6P,3.2x1.6mm Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : HFCN-2700A+
Model Number : HFCN-2700A+
Package : SMD-6P,3.2x1.6mm
Contact Now
Product Overview
The Mini-Circuits HFCN-2700A+ is a ceramic high-pass filter designed for 50 Ohm systems, operating from 2900 to 8700 MHz. It features a compact size, 5 sections, temperature stability, excellent power handling up to 7W, hermetic sealing, and LTCC construction, making it a cost-effective solution for sub-harmonic rejection in transmitters and receivers.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Model: HFCN-2700A+
  • Material: Ceramic
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Origin: USA (implied by P.O. Box and phone number)
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.UnitsNotes
Stop Band Rejection227030dB2
Stop Band Rejection215020dB2
Freq. Cut-Off27003.0dB2
VSWR2270-215020:12
Pass Band Insertion Loss2900-87002.0dB2
Pass Band Insertion Loss3070-85001.5dB2
VSWR3400-90001.5:12
Operating Temperature-55100C
Storage Temperature-55100C
RF Power Input7W max. at 25C3
Frequency (MHz)Insertion Loss (dB)VSWR (:1)
2410010132_Mini-Circuits-HFCN-2700A-_C4989793.pdf
Quality Ceramic High Pass Filter Mini Circuits HFCN 2700A Plus for 50 Ohm Systems 2900 to 8700 MHz Frequency for sale
Ceramic High Pass Filter Mini Circuits HFCN 2700A Plus for 50 Ohm Systems 2900 to 8700 MHz Frequency Images