Mini-Circuits HFCN-1500D Hermetically Sealed Ceramic High Pass Filter for Stable RF Signal Filtering
Contact Now
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 2dB
Type of Filter : Band-Stop Filter
Bandwidth : 1060MHz~1250MHz
Frequency - Center : 3.55GHz
Description : 50Ω 2dB 1060MHz~1250MHz 3.55GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : HFCN-1500D+
Model Number : HFCN-1500D+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Mini-Circuits HFCN-1500D+ Ceramic High Pass Filter
The Mini-Circuits HFCN-1500D+ is a ceramic high pass filter designed for 50 Ohm systems, operating from 1600 to 5500 MHz. It offers a compact LTCC construction with 7 sections, providing temperature stability and excellent power handling up to 7W. This hermetically sealed filter is ideal for applications requiring sub-harmonic rejection, such as in transmitters, receivers, and laboratory use.
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Material: Ceramic (LTCC construction)
  • Case Style: FV1206
Technical Specifications
Parameter Frequency (MHz) Min. Typ. Max. Units Notes
Stop Band Rejection Loss 1060 40 dB
1250 20 dB
1550 3.0 dB Freq. Cut-Off
VSWR 1060-1250 20 :1
1600-5500 2.0 dB Pass Band Insertion Loss
Insertion Loss 1850-4400 1.3 dB
DC Resistance to ground 100 Mohms min.
Operating temperature -55 100 C
Storage temperature -55 100 C
RF Power Input at 25C 7 W max. Derate linearly to 3W at 100C ambient.
Max. DC Voltage at pins 1&3 25 VDC