Mini Circuits BFCN 5151 Band Pass Filter Featuring Small Size and High Rejection in Stopband Regions
Contact Now
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 1.2dB
Type of Filter : Bandpass Filter
Bandwidth : 4120MHz~6440MHz
Frequency - Center : 5.151GHz
Description : 50Ω 1.2dB 4120MHz~6440MHz 5.151GHz SMD-3P,3.2x1.6mm Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : BFCN-5151+
Model Number : BFCN-5151+
Package : SMD-3P,3.2x1.6mm
Contact Now
Product Overview
The BFCN-5151+ LTCC Band Pass Filter offers a miniature 3.2mm x 1.6mm size and high performance repeatability. It covers the frequency range of 4120 to 6440 MHz, providing excellent rejection in a deep stopband. Wrap-around terminations minimize performance variations due to parasitics. Its small size allows for high circuit board layout density, while rejection peaks close to the pass band improve system performance. The LTCC construction ensures a rugged package suitable for demanding environments.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Model: BFCN-5151+
  • Material: LTCC (Low Temperature Co-fired Ceramic)
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Availability: Tape and Reel at no extra cost
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.UnitNotes
Pass Band Center Frequency5151MHz