Mini Circuits LFCN-630D Low Pass Filter Ceramic LTCC Construction for Stable Temperature Performance
Contact Now
Impedance : 50Ω
Frequency - Center : 830MHz
Description : 50Ω 830MHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-630D+
Model Number : LFCN-630D+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Mini Circuits LFCN-630D+ Ceramic Low Pass Filter
The Mini Circuits LFCN-630D+ is a ceramic low pass filter designed for harmonic rejection in VHF/UHF transmitters and receivers. It offers excellent power handling (8.5W), a small size, stable performance over temperature due to its LTCC construction, and is protected by U.S. Patent 6,943,646. This filter operates with a 50 Ohm impedance and covers a frequency range from DC to 630 MHz.
Product Attributes
  • Brand: Mini Circuits
  • Material: Ceramic (LTCC construction)
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Origin: USA (implied by P.O. Box and phone number)
Technical Specifications
Parameter Frequency (MHz) Min. Typ. Max. Units Notes
Passband Insertion Loss DC-630 1.0 dB
Frequency Cut-Off 830 3.0 dB
VSWR (Passband) DC-630 1.2 :1
Stop Band Rejection Loss 1020 20 dB
Stop Band Rejection Loss 1050-3500 40 dB
VSWR (Stopband) 1020-6000 20 :1
Operating Temperature -55 100 C
Storage Temperature -55 100 C
RF Power Input @ 25C 8.5 W max. Derate linearly to 3.5W at 100C ambient.
Max. DC Voltage at pins 1&3 25 VDC
Max. DC Current Input to Output @ 25C 0.5 A max.
DC Resistance to Ground 100 Mohms min.