Contact Now
Cut-Off Frequency : 1.85GHz
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 0.9dB
Type of Filter : Low-pass Filter
Frequency - Center : 1.85GHz
Description : 50Ω 0.9dB 1.85GHz SMD-8P,2x1.2mm Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCG-1575+
Model Number : LFCG-1575+
Package : SMD-8P,2x1.2mm
Contact Now
Product Overview
Mini-Circuits LFCG-1575+ is an LTCC low pass filter designed for applications requiring a passband from DC to 1575 MHz. It offers a typical insertion loss of 0.9 dB and excellent stopband rejection of 50 dB typical, achieved through a strategically constructed layout. This filter handles up to 5.5W of RF input power and operates across a wide temperature range of -55C to 125C. Housed in a compact 0805 ceramic form factor with wraparound terminations, it is ideal for dense PCB layouts with minimal performance variation due to parasitics.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Construction: LTCC Ceramic
  • Certifications: +RoHS Compliant
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.Unit
Pass Band Insertion LossDC-15750.91.8dB
Freq. Cut-Off18503.0dB
Return LossDC-157518dB
Stop Band Rejection Loss2175-24002030dB
Stop Band Rejection Loss2400-70004050dB
Operating Temperature-55125C
Storage Temperature-55125C
RF Power Input@25C5.5W
RF Power Input (derated)@125C ambient1W
Applications
  • Harmonic Rejection
  • VHF/UHF transmitters / receivers
  • Lab use
Key Features
  • Low loss, 0.9 dB typical
  • High rejection 50 dB typical
  • Excellent power handling, 5.5W
  • Extremely small size 0805 (2.0mm x 1.25mm)