Mini Circuits LFCN-800D Low Pass Filter Ceramic Type Suitable for VHF UHF Transmitters and Receivers
Contact Now
Cut-Off Frequency : 990MHz
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 0.85dB
Frequency - Center : 990MHz
Description : 50Ω 0.85dB 990MHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-800D+
Model Number : LFCN-800D+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Mini Circuits LFCN-800D+ Ceramic Low Pass Filter
The Mini Circuits LFCN-800D+ is a ceramic low pass filter designed for 50 Ohm systems, offering excellent power handling up to 9W. Its 5-section LTCC construction provides temperature stability, making it suitable for harmonic rejection and use in VHF/UHF transmitters and receivers, as well as laboratory applications. This RoHS compliant filter operates from DC up to 800 MHz.
Product Attributes
  • Brand: Mini Circuits
  • Material: Ceramic (LTCC construction)
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Origin: USA (implied by address)
Technical Specifications
Parameter Frequency (MHz) Min. Typ. Max. Units Notes
Cut-Off Frequency 990 - 3.0 - dB
VSWR DC-800 - 1.2 - :1
Stop Band Rejection Loss 1400 20 - - dB
Stop Band Rejection Loss 1500-2000 - 30 - dB
VSWR 1400-4500 - 20 - :1
DC Resistance to Ground - 100 - - Mohms min.
Operating Temperature - -55 - 100 C
Storage Temperature - -55 - 100 C
RF Power Input at 25C - - 9 W max. Derate linearly to 4W at 100C ambient.
Max. DC Voltage at pins 1&3 - - 25 VDC
DC Current Input to Output at 25C - - 1 A max.