Mini Circuits LFCN 1575D Plus Ceramic Low Pass Filter with 10W Power Handling and LTCC Construction
Contact Now
Cut-Off Frequency : 1.825GHz
Impedance : 50Ω
Type of Filter : Low-pass Filter
Frequency - Center : 1.825GHz
Description : 50Ω 1.825GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-1575D+
Model Number : LFCN-1575D+
Product Overview
The Mini-Circuits LFCN-1575D+ is a ceramic low pass filter designed for 50 Ohm systems, operating from DC up to 1575 MHz. It offers excellent power handling (10W), small size, temperature stability, and LTCC construction. This filter is ideal for harmonic rejection in VHF/UHF transmitters/receivers and general lab use.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Material: Ceramic
  • Construction: LTCC
  • Compliance: +RoHS Compliant
  • Patent: Protected by U.S Patent 6,943,646
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.Units
Passband Insertion LossDC-1575--1.0dB
Freq. Cut-Off1825-3.0-dB
VSWRDC-1575-1.2-:1
Stop Band Rejection Loss227520--dB
Stop Band Rejection Loss2325-6800-40-dB
VSWR2275-7100-20-:1
Maximum Ratings
ParameterRatingsUnits
Operating temperature-55 to 100C
Storage temperature-55 to 100C
RF Power Input10W max. at 25C
Max. DC Voltage at pins 1&325VDC
DC Current Input to Output0.5A max. at 25C
2410311338_Mini-Circuits-LFCN-1575D-_C4989786.pdf
Quality Mini Circuits LFCN 1575D Plus Ceramic Low Pass Filter with 10W Power Handling and LTCC Construction for sale
Mini Circuits LFCN 1575D Plus Ceramic Low Pass Filter with 10W Power Handling and LTCC Construction Images