Mini-Circuits BFCN-2450 Ceramic Bandpass Filter Designed for Bluetooth and Transmitter Applications
Contact Now
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 1.93dB
Type of Filter : Bandpass Filter
Bandwidth : 2400MHz~2550MHz
Frequency - Center : 2.45GHz
Description : 50Ω 1.93dB 2400MHz~2550MHz 2.45GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : BFCN-2450+
Model Number : BFCN-2450+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Mini-Circuits BFCN-2450+ Ceramic Bandpass Filter
The Mini-Circuits BFCN-2450+ is a ceramic bandpass filter designed for 2400 to 2550 MHz applications. It offers excellent performance with low insertion loss and high VSWR in the stop bands, making it suitable for harmonic rejection, transmitters/receivers, ISM band, and Bluetooth applications. Key features include a small size, temperature stability, hermetic sealing, and LTCC construction.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Model: BFCN-2450+
  • Material: Ceramic, LTCC
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Origin: USA (implied by P.O. Box and contact info)
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.Unit
Pass Band Center Frequency2450MHz