Mini-Circuits LFCN-7200D ceramic low pass filter featuring 7 section LTCC construction for stability
Contact Now
Cut-Off Frequency : 8.15GHz
Impedance : 50Ω
Type of Filter : Low-pass Filter
Frequency - Center : 8.15GHz
Description : 50Ω 8.15GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-7200D+
Model Number : LFCN-7200D+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Product Overview
The LFCN-7200D+ is a ceramic low pass filter designed for DC to 7200 MHz operation. It offers excellent power handling up to 8W, a compact size, and temperature stability due to its 7-section LTCC construction. This hermetically sealed filter is ideal for harmonic rejection in VHF/UHF transmitters/receivers and laboratory use.
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Construction: LTCC
  • Material: Ceramic
  • Origin: USA (implied by address)
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.UnitsNotes
Passband Insertion LossDC-72002.0dBMeasured on Mini-Circuits Characterization Test Board TB-270. DC Resistance to ground is 100 Mohms min.
Frequency Cut-Off81503.0dB
Stop Band Rejection Loss950020dB
Stop Band Rejection Loss8850-960030dB
VSWRDC-72001.3:1
VSWR9500-1230017:1
Operating Temperature-55 to 100CDerate linearly to 3W at 100C ambient.
Storage Temperature-55 to 100C
RF Power Input8Wmax. at 25C
Max. DC Voltageat pins 1&325VDC