Compact ceramic low pass filter Mini-Circuits LFCN-1500D for 50 Ohm systems up to 1500 MHz frequency
Contact Now
Cut-Off Frequency : 1.825GHz
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 0.02dB
Type of Filter : Low-pass Filter
Frequency - Center : 1.825GHz
Description : 50Ω 0.02dB 1.825GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-1500D+
Model Number : LFCN-1500D+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Product Overview
The LFCN-1500D+ is a ceramic low pass filter designed for 50 Ohm systems, operating from DC to 1500 MHz. It offers excellent power handling capabilities up to 10W and features a compact size due to its LTCC construction. With 7 sections and temperature stability, this filter is ideal for harmonic rejection in VHF/UHF transmitters and receivers, as well as general lab use.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Material: Ceramic
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Origin: USA (implied by Brooklyn, NY address)
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.UnitsNotes
F2 (1825)3.0dB
F3 (2100)20dBStop Band Rejection Loss
F4-F5 (2150-6600)30
F6 (6800)20
VSWRDC-F1 (DC-1500)1.2:1
F3-F6 (2100-6800)20:1
DC Resistance to ground100Mohmsmin.
Operating temperature-55100C
Storage temperature-55100C
RF Power Input10W max. at 25CPassband rating, derate linearly to 3.5W at 100C ambient.
Max. DC Voltage at pins 1&325VDC
DC Current Input to Output0.5A max. at 25C
2410311338_Mini-Circuits-LFCN-1500D-_C4989639.pdf
Quality Compact ceramic low pass filter Mini-Circuits LFCN-1500D for 50 Ohm systems up to 1500 MHz frequency for sale
Compact ceramic low pass filter Mini-Circuits LFCN-1500D for 50 Ohm systems up to 1500 MHz frequency Images