Low Pass Filter Mini-Circuits LFCN-2400D Ceramic Material Designed for Laboratory and RF Transmitter
Contact Now
Impedance : 50Ω
Frequency - Center : 2.8GHz
Description : 50Ω 2.8GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-2400D+
Model Number : LFCN-2400D+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Product Overview
The Mini-Circuits LFCN-2400D+ is a ceramic low pass filter designed for DC to 2400 MHz operation. It offers excellent power handling (9W), small size, temperature stability, and LTCC construction. This filter is ideal for harmonic rejection, VHF/UHF transmitters/receivers, and laboratory use.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Material: Ceramic
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Origin: USA (implied by P.O. Box and phone number)
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.Units
Passband Insertion LossDC-24001.5dB
Freq. Cut-Off28003.0dB
VSWRDC-24001.2:1
Stop Band Rejection Loss360020dB
Stop Band Rejection Loss3700-400030
Stop Band Rejection Loss500020
VSWR3600-500020:1
Maximum Ratings
ParameterRatings
Operating temperature-55C to 100C
Storage temperature-55C to 100C
RF Power Input9 W max. at 25C (Derate linearly to 4W at 100C ambient)
Max. DC Voltage at pins 1&325 VDC
DC Current Input to Output0.5A max. at 25C