Mini-Circuits LFCN-530D Low Pass Filter Designed for VHF UHF Transmitters and Receivers Applications
Contact Now
Cut-Off Frequency : 700MHz
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 0.14dB
Frequency - Center : 700MHz
Description : 50Ω 0.14dB 700MHz SMD-4P,3.2x1.6mm Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-530D+
Model Number : LFCN-530D+
Package : SMD-4P,3.2x1.6mm
Contact Now
Product Overview
The LFCN-530D+ is a ceramic low pass filter designed for 50 Ohm systems, operating from DC to 530 MHz. It features excellent power handling (8.5W), small size, 7 sections, temperature stability, and LTCC construction. This filter is ideal for harmonic rejection in VHF/UHF transmitters and receivers.