Contact Now
Cut-Off Frequency : 2.8GHz
Impedance : 50Ω
Type of Filter : Low-pass Filter
Frequency - Center : 2.8GHz
Description : 50Ω 2.8GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-2400+
Model Number : LFCN-2400+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Product Overview
The LFCN-2400+ is a high-performance ceramic low-pass filter designed for applications requiring excellent power handling (9W) and harmonic rejection. Its compact size, 5-section design, and temperature stability make it suitable for VHF/UHF transmitters/receivers and laboratory use. The filter offers a passband from DC to 2400 MHz with low insertion loss and VSWR, providing significant rejection in the stopband.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Model: LFCN-2400+
  • Material: Ceramic (LTCC construction)
  • Compliance: +RoHS Compliant
  • Origin: USA (implied by Brooklyn, NY address)
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.Units
Passband Insertion LossDC-24001.5dB
Frequency Cut-Off28003.0dB
VSWRDC-24001.2:1
Stop Band Rejection Loss360020dB
Stop Band Rejection Loss3700-400030
Stop Band Rejection Loss500020
VSWR3600-500020:1
Maximum Ratings
ParameterValueUnits
Operating Temperature-55 to 100C
Storage Temperature-55 to 100C
RF Power Input9W max. at 25C