LTCC Bandpass Filter Mini-Circuits BFCN-4800 Designed for Demanding RF Applications Including
Contact Now
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 0.62dB
Type of Filter : Bandpass Filter
Bandwidth : 4400MHz~5200MHz
Frequency - Center : 4.8GHz
Description : 50Ω 0.62dB 4400MHz~5200MHz 4.8GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : BFCN-4800+
Model Number : BFCN-4800+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Mini-Circuits BFCN-4800+ Bandpass Filter
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Model: BFCN-4800+
  • Material: LTCC (Low Temperature Co-Fired Ceramic)
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Origin: USA (Implied by P.O. Box and contact details)
Technical Specifications
Parameter Frequency (MHz) Min. Typ. Max. Unit Notes
Pass Band Center Frequency 4800 MHz
Insertion Loss (Pass Band) 4400 - 5200 2.0 dB 1
VSWR (Pass Band) 4400 - 5200 1.7 :1 1
Insertion Loss (Stop Band, Lower) DC - 1800 25 dB
VSWR (Stop Band, Lower) DC - 1800 30 :1
Insertion Loss (Stop Band, Upper) 7500 - 12000 25 dB
VSWR (Stop Band, Upper) 7500 - 12000 15 :1
Pad Connections Input 1 Output 3 Ground 2,4 50
Operating Temperature -55 100 C
Storage Temperature -55 +100 C
RF Power Input 1.5 W at 25C Passband rating, derate linearly to 0.25W at 100C ambient
Outline Dimensions (L x W x H) .126 x .063 x .037 inch (3.20 x 1.60 x 0.94 mm)