Mini-Circuits DLFCG-540 low pass filter featuring fast roll off and wide stopband from 720 to 8360 MHz
Contact Now
Cut-Off Frequency : 590MHz
Impedance : 100Ω
Insertion Loss : 1.2dB
Type of Filter : Low-pass Filter
Description : 100Ω 1.2dB SMD-6P,2x1.2mm Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : DLFCG-540+
Model Number : DLFCG-540+
Package : SMD-6P,2x1.2mm
Contact Now
Product Overview
Mini-Circuits DLFCG-540+ is an LTCC differential low pass filter with a passband from DC to 540 MHz. Ideal for applications requiring filtering of balanced signals on dual 50 lines, such as DACs/ADCs and systems with very low noise requirements, this filter offers low insertion loss in the passband, fast roll off, and a very wide stopband up to 8360 MHz. It is housed in a tiny, rugged 0805 ceramic package with wraparound terminations for excellent solderability.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Model: DLFCG-540+
  • Material: LTCC Ceramic
  • Package: 0805
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Operating Temperature: -40C to 85C
  • Storage Temperature: -55C to 100C
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.Unit
Pass Band Insertion LossDC - 5401.22.2dB
Freq. Cut-Off5903.0dB
VSWR (Pass Band)DC - 5401.2:1
Stop Band Insertion Loss720 - 83601926dB
Stop Band Insertion Loss890 - 45602631dB
VSWR (Stop Band)720 - 836020:1
RF Power Input (Max.)1W
2412202125_Mini-Circuits-DLFCG-540-_C20608541.pdf
Quality Mini-Circuits DLFCG-540 low pass filter featuring fast roll off and wide stopband from 720 to 8360 MHz for sale
Mini-Circuits DLFCG-540 low pass filter featuring fast roll off and wide stopband from 720 to 8360 MHz Images