Low Pass Filter Mini-Circuits LFCN-2250 Ceramic LTCC Construction for VHF UHF Frequency Applications
Contact Now
Cut-Off Frequency : 2.575GHz
Impedance : 50Ω
Type of Filter : Low-pass Filter
Frequency - Center : 2.25GHz
Description : 50Ω 2.25GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-2250+
Model Number : LFCN-2250+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Product Overview
The Mini-Circuits LFCN-2250+ is a ceramic low pass filter designed for applications requiring harmonic rejection in the VHF/UHF frequency range. It offers excellent power handling capabilities up to 10W and features a compact size, 7-section design, temperature stability, and LTCC construction. This filter is suitable for general lab use and in VHF/UHF transmitters and receivers.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Model: LFCN-2250+
  • Material: Ceramic
  • Construction: LTCC
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Origin: USA (implied by address)
Technical Specifications
Parameter Frequency (MHz) Min. Typ. Max. Units Notes
Passband Insertion Loss DC-F1 (DC-2200) - 1.2 - dB 1, 2
VSWR DC-F1 (DC-2200) - 1.2 - :1 2
Stop Band Rejection Loss F3 (2900) 20 - - dB -
F4-F5 (3000-5000) - 30 - dB -
F6 (7200) - 20 - dB -
VSWR F3-F6 (2900-7200) - 2.0 - :1 -
Operating temperature - -55 - 100 C -
Storage temperature - -55 - 100 C -
RF Power Input 25C - - 10 W max. 3. Passband rating, derate linearly to 3.5W at 100C ambient. Permanent damage may occur if any of these limits are exceeded.
Additional Notes
  • 1. In Application where DC voltage is present at either input or output ports, coupling capacitors are required. Alternatively, if DC pass IN-OUT is required, Mini-Circuits D suffix version of this model will support DC IN-OUT, and provide >100 MOhm isolation to ground.