Low Pass Filter Mini-Circuits LFCN-2850D Ceramic Type for Harmonic Rejection in VHF UHF Applications
Contact Now
Cut-Off Frequency : 3.12GHz
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 0.04dB
Type of Filter : Low-pass Filter
Frequency - Center : 3.12GHz
Description : 50Ω 0.04dB 3.12GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-2850D+
Model Number : LFCN-2850D+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Product Overview
The LFCN-2850D+ is a ceramic low pass filter designed for 50 Ohm systems, operating from DC to 2850 MHz. It offers excellent power handling up to 10W, a small size, 7 sections, and temperature stability due to its LTCC construction. This filter is ideal for harmonic rejection in VHF/UHF transmitters/receivers and laboratory use.