Mini-Circuits LFCN-225D Ceramic Low Pass Filter Suitable for Harmonic Suppression in RF Transmitters
Contact Now
Cut-Off Frequency : 350MHz
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 0.66dB
Type of Filter : Low-pass Filter
Frequency - Center : 350MHz
Description : 50Ω 0.66dB 350MHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-225D+
Model Number : LFCN-225D+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Low Pass Filter CERAMIC LFCN-225D+
The LFCN-225D+ is a ceramic low pass filter designed for 50 Ohm systems, operating from DC up to 225 MHz. It offers excellent power handling of 8.5W, a small size, and is constructed using LTCC technology for temperature stability. This filter is ideal for harmonic rejection in VHF/UHF transmitters and receivers.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Material: Ceramic (LTCC)
  • Certifications: Protected by U.S Patent 6,943,646
  • Origin: USA (implied by P.O. Box and phone number)
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.UnitsNotes
Passband Insertion LossDC-225--1.0dBMeasured on Mini-Circuits Characterization Test Board TB-270.
Frequency Cut-Off350--3.0dB
VSWRDC-225-1.2-:1
Stop Band Rejection Loss48520--dB
Stop Band Rejection Loss510-2500-40-dB
VSWR485-5500-20-:1
ParameterRatingsUnitsNotes
Operating temperature-55 to 100C
Storage temperature-55 to 100C
RF Power Input8.5W max. at 25CDerate linearly to 3.5W at 100C ambient. Permanent damage may occur if any of these limits are exceeded.
Max. DC Voltage at pins 1&325VDC
DC Current Input to Output0.5A max. at 25C
DC Resistance to ground100Mohms min.