Compact Ceramic Bandpass Filter Mini Circuits BFCN 1690 Plus for Harmonic Rejection in RF Systems
Contact Now
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 2.53dB
Type of Filter : Bandpass Filter
Bandwidth : 1570MHz~1810MHz
Frequency - Center : 1.69GHz
Description : 50Ω 2.53dB 1570MHz~1810MHz 1.69GHz SMD-6P,3.2x1.6mm Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : BFCN-1690+
Model Number : BFCN-1690+
Package : SMD-6P,3.2x1.6mm
Contact Now
Mini-Circuits BFCN-1690+ Ceramic Bandpass Filter
The Mini-Circuits BFCN-1690+ is a ceramic bandpass filter designed for harmonic rejection in transmitters and receivers. It features good VSWR (1.29:1 typ. @ passband), a small size (0.126 x .063 x .035), and temperature stability due to its LTCC construction. This filter is suitable for applications requiring precise frequency filtering within the 1570 to 1810 MHz range.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Model: BFCN-1690+
  • Material: Ceramic, LTCC
  • Compliance: +RoHS Compliant
  • Origin: USA (implied by P.O. Box and phone number)
Technical Specifications
Parameter Frequency (MHz) Min. Typ. Max. Unit
Pass Band
Center Frequency 1690 MHz
Insertion Loss 1570 - 1810 2.5 5.0 dB
VSWR 1570 - 1810 1.29 2.0 :1
Stop Band, Lower
Insertion Loss DC - 1200 17 25.5 dB
VSWR DC - 1200 17 24 :1
Stop Band, Upper
Insertion Loss 2170 - 4400 20 30 dB
VSWR 2170 - 4400 5 20 :1
Maximum Ratings
Operating Temperature -55 100 C
Storage Temperature -55 100 C
RF Power Input* Passband @ 25C 1.0 W
*Passband rating, derate linearly to 0.25W at 100C ambient.