Mini-Circuits HFCN-1080 High Pass Filter Designed for in RF Transmitters Receivers and Lab Equipment
Contact Now
Cut-Off Frequency : 1.08GHz
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 0.35dB
Type of Filter : High-pass Filter
Bandwidth : 1250MHz~3730MHz
Frequency - Center : 2.69GHz
Description : 50Ω 0.35dB 1250MHz~3730MHz 2.69GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : HFCN-1080+
Model Number : HFCN-1080+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
High Pass Filter CERAMIC HFCN-1080+
The HFCN-1080+ LTCC High Pass Filter is a miniature, high repeatability filter constructed with 12 layers, covering the frequency range of 1140-4240 MHz. It offers low insertion loss and good rejection, with wrap-around terminations minimizing parasitic variations. Key advantages include its small size, low cost, 7 sections, temperature stability, excellent power handling (7W), and hermetic sealing, making it suitable for applications requiring sub-harmonic rejection in transmitters, receivers, and lab use.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Model: HFCN-1080+
  • Material: LTCC (Low Temperature Co-fired Ceramic)
  • Termination: Wrap around
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Case Style: FV1206
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.UnitsNotes
Stop Band Rejection LossDC-60040--dB1, 2
Stop Band Rejection LossDC-70020--dB1, 2
Freq. Cut-Off1080-3.0-dB2
VSWRDC-780-20-:12
Pass Band Insertion Loss1140-4240--2.0dB2
Pass Band Insertion Loss1250-3730--1.4dB2
VSWR1140-4240-1.5-:12
ParameterRatingsUnits
Operating temperature-55 to +100C
Storage temperature-55 to +100C
RF Power Input7 max. at 25C (derates linearly to 3W at 100C ambient)W